چسب کلوفرم پلکسی گلاس

چسب کلوفرم پلکسی گلاس

چسب پلکسی یعنی کلروفرم!

به طور معمول چسب پلکسی با نام کلروفرم شناخته می شود. اما بر خلاف باور عموم، کلروفرم چسب یا رزین نیست بلکه یک مایع شیمیایی حلّال ، بسیار فرار و بی رنگ است که از آن برای چسباندن پلکسی گلاس استفاده می شود. برای چسباندن قطعات پلکسی از چسب های فوری ۱۲۳ و چسب آکواریوم نیز می توان استفاده نمود ولی اگر برایتان تمیزی و کیفیت بالای کار اهمیت دارد باید از کلروفرم استفاده کنید. پس اگر به دنبال چسب پلکسی می گردید کلروفرم بهترین گزینه به حساب می آید. کلروفروم به غیر از پلکسی گلاس مواد دیگر را به هم نمی چسباند و فقط باعث ذوب شدن و یا تغییر حالت برخی از این مواد می شود. به همین خاطر همیشه توصیه می شود کلروفرم در ظروف شیشه ای نگهداری شود تا آسیبی به ظروف حاوی این مایع شیمیایی نرسد.

بهترین چسب پلکسی کلروفرم است
بهترین چسب پلکسی کلروفرم است

معرفی

کلروفرم از هیدروژن، کربن و اتم های کلر تشکیل شده است. در صورت تماس با پوست به دلیل تبخیر سریع، احساس خنکی انتقال می دهد و خیلی زود بخار و خشک می شود. اما توصیه می شود از تماس با پوست جلوگیری به عمل آید زیرا چربی پوست را از بین می برد. و به مرور به پوست آسیب می رساند. کلروفرم در حالت خالص دارای بخارات سمی بوده و در تماس طولانی مدت خطرناک می باشد. اما برای مصارف عمومی اغلب به صورت رقیق شده و تا حد زیادی بی خطر است.

 

موارد مصرف

همان طور که اشاره شد کاربرد بسیار مهم کلروفرم استفاده به عنوان چسب پلکسی می باشد. این ماده بهترین چسباننده ورق های پلکسی گلاس به شمار می رود. از کلروفرم در زمینه های دیگری نیز استفاده می شود. از جمله کاربردهای آن در صنعت به عنوان حلال برای چربی، واکس، روغن، رزین، گریس و … می باشد. کلروفرم به عنوان داروی بیهوشی نیز بسیار شناخته شده است. ولی این ماده به صورت ترکیبی و رقیق شده دارای کاربردهای فراوانی در صنعت و تولیدات نیز می باشد. پیشینه کشف و استفاده از کلروفرم به حدود ۲۰۰ سال قبل باز می گردد.

 

نحوه مصرف کلروفرم به عنوان چسب پلکسی

برای چسباندن ورق های پلکسی توسط کلروفرم می بایست از سرنگ سوزن دار استفاده کنیم. سرنگ ها انواع محتلفی دارند اما بهتر است از سرنگ هایی استفاده شود که واشر لاستیکی نداشته باشند. زیرا تماس کلروفرم با قسمت لاستیکی سرنگ باعث ذوب شدن این قسمت می شود.

سرنگ هایی مناسب کلروفرم هستند که واشر لاستیکی نداشته باشند
سرنگ هایی مناسب کلروفرم ( چسب پلکسی ) هستند که واشر لاستیکی نداشته باشند

 

استفاده از سرنگ باعث ریختن یکنواخت و ظریف چسب پلکسی روی سطح کار می شود. در زمان اندکی حدودا کمتر از یک دقیقه دو سطح به یکدیگر می چسبند. جهت هرچه بهتر چسبیدن سطوح باید دو قطعه پلکسی را در کنار هم ثابت و کمی تحت فشار قرار می دهیم. بدین منظور می توانیم از چسب کاغذی برای این کار استفاده کنیم.

چسب پلکسی کلروفرم به وسیله سرنگ روی پلکسی ریخته می شود
چسب پلکسی کلروفرم به وسیله سرنگ روی پلکسی ریخته می شود

هنگام کار با سرنگ حاوی کلروفرم اگر مقداری کلروفرم روی سطح پلکسی ریخت باید ثبر کرد تا به خودی خود تبخیر و خشک شود. چرا که پاک کردن آن توسط دست و یا دستمال باعث خرابتر شدن و لکه دار شدن کار می گردد.

 

موارد احتیاط هنگام استفاده

هنگام استفاده از کلروفرم تا حد ممکن نباید آن را استشمام نمود و از ماسک استفاده کنیم. همچنین تماس زیاد آن با پوست ممکن است آسیب رسان باشد که استفاده از دستکش نیز توصیه می شود. البته این توصیه ها جهت کار طولانی مدت و مداوم با کلروفرم می باشد.

هنگام استفاده از کلروفرم، درب مخزن آن را مرتب ببندیم چرا که بسیار فرار است. پیشنهاد می شود کلروفرم در ظروف پلاستیکی با ضخامت مناسب نگهداری گردد. در صورت نازک بودن ظرف، بدنه آن تغییر شکل می دهد و باعث سوراخ شدن ظرف می شود.

منبع:لیزرکات


مقایسه کالا (0)


چسب کلوفرم پلکسی گلاس

چسب کلوفرم پلکسی گلاس

کلروفرم از هیدروژن، کربن و اتم های کلر تشکیل شده است. در صورت تماس با پوست به دلیل تبخیر سریع، احساس خنکی انتقال می دهد و خیلی زود بخار و خشک می ش..

0 تومان قیمت بدون مالیات: 0 تومان

نمايش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)