تعریفی از پلکسی

ورق پلکسی چیست؟


پلکسی گلاس یک علامت تجاری است، نام کامل آن
پلی متیل متاکریلات است، همچنین به عنوان شیشه های اکریلیک یا اکریلیک  نیزشناخته می شود و همچنین نام های تجاری پلکسی گلاس، اکریلیت، لوسیت و Perspex از دیگر نامهای آن است . اغلب در فرم ورق به عنوان یک جایگزین مقاوم  در برابر شیشه استفاده می شود.همچنین پلکسی  را می توان به عنوان یک رزین ریخته گری، در جوهر و پوشش استفاده کرد و دارای بسیاری از کاربردهای دیگر است.


اگر  چه پلکسی  از لحاظ ساختار شیمیایی یک نوع از شیشه های مبتنی بر سیلیکا شناخته شده نیست،  اما  اغلب از لحاظ فنی به عنوان یک نوع شیشه ای که در آن یک ماده شیشه ای غیر بلوری است طبقه بندی می شود و به همین دلیل نامنظم تاریخی آن رابه عنوان شیشه های اکریلیک شناخته می شود. از نظر شیمیایی، این پلیمر مصنوعی متیل متاکریلات است. این مواد در سال 1928 در چندین آزمایشگاه مختلف توسط بسیاری از شیمیدانها مانند ویلیام چالمرز، اتو روم و والتر بائر توسعه داده شد و برای اولین بار در سال 1933 توسط شرکت روم و هاس تحت نام  و
مارک تجاری پلکسی گلاس به بازار عرضه شد.

بنابراین، آنچه که معمولا به عنوان "Plexiglass" شناخته می شود، نام تجاری اکریلیک (PMMA) است. در طول سالها، Plexiglas® برای پوشش طیف وسیعی از زمینه های کاربردی توسعه یافته است. در طراحی پایه آن کاملا بدون رنگ با خواص اپتیکی بسیار عالی است، اما مواد را می توان در رنگ های نامتناهی رنگ کرد. امروز PMMA ("پلکسی گلاس") تحت نام های مختلفی از جمله آکریلیت، لوسیت و Perspex نیزفروخته می شود.

سایر پلاستیک های مشابه پلکسی گلاس

پلی کربنات (PC). یک ترموپلاستیک شفاف با دوام استثنایی که تحت مارک های مختلف از جمله Makrolon و Lexan فروخته می شود. از آنجا که  کار و قالب دهی  و دفرمه کردن پلی کربتات pc اسان است  ازآن را برای اهداف مختلف، در صنعت ساخت و ساز و شیشه ای ایمنی در میان چیزهای دیگر استفاده می شود. PC بسیار شبیه PMMA / پلکسی گلاس است، اما قوی تر است و می تواند در دمای اتاق خم شود.

برش لیزری و حکاکی اکریلیک(پلکسی گلاس)

اما برای برش و حکاکی رو پلکسی از دستگاه لیرز استفاده می شود ،سیستم های لیزر CO2 یک ابزار ایده آل برای برش و حکاکی اکریلیک است. آنها با دقت بسیار بالا مشخص می شوند و برای


هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.